UWAGA!

Zaplanowane na 14 kwietnia WARSZTATY BOKASHI z przyczyn niezależnych od inicjatorów projektu „Razem dla Rawy” zostały przeniesione na poniedziałek – 18 kwietnia!!! Zajęcia odbywają się w 20 – osobowych grupach:

14:00 – I grupa, 14:40 – II grupa, 15:20 – III grupa, 16:00 – IV grupa, 16:40 – V grupa

WSTĘP WOLNY! Obowiązują wcześniejsze zapisy!

Co się będzie działo?

Warsztaty BOKASHI to element dużej inicjatywy lokalnej mieszkańców Zawodzia pt. „Razem dla Rawy”. Takie zajęcia uczą sztuki ochrony środowiska naturalnego przy pomocy metody opartej na właściwościach probiotycznych szczepów bakterii – zdolności do fermentacji i antyutleniania. Chcemy nimi zainteresować głównie dzieci i młodzież ze względu na walory edukacyjne i terapeutyczne, ale podczas naszej inicjatywy będą w nich brać udział również dorośli.

Praca z pierwotnym tworzywem w postaci gliny, wody, melasy z trzciny cukrowej, otrębów zbożowych, które pod wpływem działania kultur pożytecznych mikroorgnizmów ulegają biologicznym przemianom pokazuje jaka siła drzemie w przyrodzie oraz daje możliwości poznawcze świata mikroorganizmów. Nieprzypadkowe połączenie tych składników tworzy zaczyn ciasta z gliny, w którym rozmnażają się drobnoustroje. Z takiej masy powstają własnoręcznie lepione kule bokashi – błotne wehikuły do transportu pożywki i mikroorganizmów do zdegradowanych ekosystemów wodnych. W takim środowisku dawka bakterii pochodząca z kul jest w stanie przywrócić równowagę biologiczną! Ze względu na to, że kule muszą schnąć przez 4 do 8 dni konieczne jest wykonanie ich wcześniej. Dlatego też wykonując je w poniedziałek, będziemy mogli zasypać nimi Rawę podczas finałowej Akcji „Razem dla Rawy”, planowanej na 23 kwietnia!!!

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach inicjatywy realizowane są w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi!

Zapraszamy!