80 lat temu w niedzielę, dnia 20. grudnia 1936 r. pod wysokim protektoratem J.W. Pana Dr. Michała Grażyńskiego Wojewody Śląskiego odbyło się Poświęcenie Domu Ludowego w Bogucicach.

Z opisu technicznego przebudowy sypialni na „Dom Ludowy” w Bogucicach przy ul. Markiefki 15 (dziś 44A) wynika, iż: „Budynek ten składał się będzie z następujących podziałów:

  1. Sali przeznaczonej na zabawy taneczne i różne odczyty.
  2. Mieszkania dla dozorcy domu i świetlicy dla użytku codziennego związków, towarzystw itp.

(…) iż sala wyposażona będzie w parkiet kładziony na asfalcie o podłożu betonowym, a „okna wykonane będą z drewna i oszklone szkłem katedralnem względnie ornamentowem”, zaś wielkość sali wynosiła 20,75×15,10 m.Parter podzielony był na „bufet z otworem na salę, mieszkanie dla dozorcy domu (…), garderobę z otworem na korytarz, kasę z wejściem z garderobą i okienkiem na korytarz, (…), świetlicę nr 1 z pokojem (…)Piętro przeznaczone było na świetlicę nr II, świetlicę nr III, świetlicę nr IV, bibliotekę (…).Również w piwnicy było pomieszczenie przeznaczone dla potrzeb związków i towarzystw.Poddasze, jak czytamy w dokumencie, miało pomieszczenie na sprzęty gimnastyczne związków i towarzystw. Budynek miał centralne ogrzewanie,