15 lutego br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się finał konkursu plastycznego „Przyjaciel Sznupka dba o bezpieczeństwo”. Laureaci oprócz odebrania nagród zobaczyli galerię 40 wyróżnionych prac, a także poznali działalność Centrum Powiadamiania Ratunkowego i dowiedzieli się jak działa numer alarmowy 112. Gościem specjalnym był Sznupek – maskotka policyjna. Z Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” nagrody zdobyło troje dzieci: Łucja Sroka, Łucja Leśniak i Krzysztof Prudło – uczestnicy warsztatów akcji „Zima w Mieście 2017”, odbywających się w Dziale „Zawodzie”.

Konkurs plastyczny został zorganizowany w czasie ferii zimowych dla uczniów katowickich szkół podstawowych. Organizatorem konkursu była Komenda Miejska Policji w Katowicach wspólnie z Wydziałem Edukacji i Sportu, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Pałacem Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach.

Celem konkursu było podniesienie świadomości korzystania z numerów alarmowych: 112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego, 997 Policji, 999 Pogotowia Ratunkowego, 998 Straży Pożarnej oraz 985 Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, w tym roku przesłano 176 prac.

Na Finał konkursu zaproszono 40 laureatów wyróżnionych prac do Pałacu Młodzieży w Katowicach. Podczas uroczystości obecni byli m.in.: Zastępca Dyrektora Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach p. Mariusz Knopek, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach kom. Marcin Budzich oraz Jury: Kierownik Pracowni Profilaktyki i Współpracy ze Środowiskiem Pałacu Młodzieży w Katowicach Bogumiła Kurcab-Karkoszka oraz artysta plastyk i nauczyciel rysunku, malarstwa i grafiki w Pałacu Młodzieży Agnieszka Zając-Wnukowska.

Zanim rozdano nagrody, podsumowania konkursu dokonała jego autorka sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik. Następnie zaproszony na tą okazję gość specjalny Anna Kaczor– koordynator zmiany Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opowiedziała finalistom o działalności Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), czyli w jaki sposób działa numer alarmowy 112. Dalej uczestnicy finału zostali zaproszeni do wspólnego odśpiewania refrenu piosenki Sznupka, który zawiera do niego numer telefonu 0800-222-315. Podczas wspólnego śpiewu, laureatów przywitał Sznupek – przyjaciel dzieci, który wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozdał dzieciom nagrody. Każdy z finalistów otrzymał piękny dyplom Sznupka oraz pakiet nagród m.in.: kalendarz oraz kolorowankę ze Sznupkiem, profilaktyczną broszurę i plakat „Bezpieczny stok”, smycze oraz materiały promujące numer alarmowy 112 tj. odblaski, frisbee, wodoodporne opakowania na telefon w kolorowych torbach.

Po rozdaniu nagród najbardziej rozchwytywany był Sznupek. Każdy uczestnik choć na chwilę chciał przytulić się do maskotki policyjnej i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie wszystkich uczestników uroczystości wraz ze Sznupkiem, co na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

Gratulujemy wszystkim laureatom.