* „Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy […] Przejdźmy od słów do czynów. Chciałem powiedzieć kilka słów […] Z tych naszych rozmów wyłania się idea występów i… jakich jeszcze nie było. Stworzenia czegoś zupełnie nowego. Nowa wartość może powstać jako synteza różnorodnych sprzecznych ze sobą wartości. Jeżeli chcemy osiągnąć nową wartość, musimy doprowadzić do konfliktu między tym, co fizyczne, a tym, co duchowe. Jeżeli natura, więc fizyczność, jest czymś pierwotnym, czyli tezą, to kultura jest jej antytezą, a synteza tym, co pragniemy osiągnąć. Gdy ktoś z nas gimnastykuje się, reprezentuje naturę, więc tezę, jeśli ktoś z nas śpiewa, reprezentuje kulturę, więc antytezę. Chcąc stworzyć sztukę na naszą miarę, musimy zwiększyć w niej udział wysiłku fizycznego, a dla antytezy i duchowego. I to jest nowa strategia syntezy. I to jest nowa koncepcja sztuki […] No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo”.

Drodzy Państwo! Z pewnością domyśliliście się, że powyższy tekst stanowi zbiór cytatów z kultowego, znanego nam wszystkim „Rejsu” – nigdy nie nudzącego i tak bardzo aktualnego, pomimo upływu 50 lat od produkcji!

Dlatego też, „w tak pięknych okolicznościach przyrody… I niepowtarzalnej…” z okazji Dnia Działacza Kultury pragniemy życzyć i sobie i Wam, nieustającej tęsknoty za kulturą, stawiania pytań nietendencyjnych, pragnienia bycia tu i teraz, bycia uważnym i otwartym z potrzeby szukania melodii, których jeszcze nie słyszeliście!

Wszystkiego dobrego od działaczy kultury z Miejskiego Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie!