Nasza historia

Od ponad 30 lat działamy jako Miejski Dom Kultury. Ale nasza historia trwa dużo dłużej…

Historia organizowania kultury w dwóch robotniczych dzielnicach Katowic – i w dwóch budynkach, w których działamy do dziś – sięga początku XX w.

Obecny budynek Działu Zawodzie powstał w 1901 r, jako „Miejsce spędzania wolnego czasu” dla mieszkańców Kolonii Ferrum – osiedla pracowników Huty Ferrum oraz innych mieszkańców gminy Bogucice-Zawodzie.

W tym pierwszym „domu kultury” działał chór, teatr robotniczy, sekcje szachowa i skatowa. Organizowane były koncerty, potańcówki, wykłady.
W budynku znajdowały się także pokoje gościnne.
Po II Wojnie Światowej kultura nie opuściła tego miejsca – początkowo działania prowadzone były w formie świetlicy zakładowej Huty Ferrum i świetlicy dziecięcej (silnie obecnej we wspomnieniach zawodziańskich seniorów), następnie klubu fabrycznego, a w 1971 r. instytucja przemianowana została na Zakładowy Dom Kultury Huty Ferrum.

MDK - Miejski dom kultury bogucice-zawodzie

Tymczasem w Bogucicach, z inicjatywy mieszkańców dzielnicy, w 1936 r powstał Dom Ludowy. Zajął on budynek powstałego w 1909 r. domu noclegowego dla pracowników kopalni Ferdynand i stał się siedzibą zespołów, stowarzyszeń, kół zainteresowań.

Aż do wybuchu wojny to tutaj koncentrowało się życie kulturalne, społeczne i rozrywkowe Boguciczan. Niedługo po wojnie, po początkowym okresie chaotycznego działania jako świetlica i miejsce spotkań, Dom Ludowy przekształcił się w Zakładowy Dom Kultury Kopalni Katowice. Patronat kopalni sprawił, że kultura znowu rozkwitła w Bogucicach. Przystań znalazły tu Orkiestra Kopalni Katowice, działająca do dziś, Zespół Akordeonistów, klub skata. Działały liczne sekcje, odbywały się imprezy rozrywkowe, koncerty i spektakle, z domu kultury jeżdżono na wycieczki i pokazy.

MDK - Miejski dom kultury bogucice-zawodzie

W 1991 r. miasto przejęło zawodziański Zakładowy Dom Kultury Huty Ferrum i przekształciła go w MDK Zawodzie.
W 1997 r. upada kopalnia Katowice, a miasto przejmuje budynek jej domu kultury. Kilka lat później utworzona została w nim Filia Bogucice MDK Zawodzie.

Jesienią 2010 roku, po trzech latach generalnego remontu i rozbudowy bogucickiej filii, jej budynek stał się główną siedzibą nowej-starej instytucji: Miejskiego Domu Kultury Bogucice-Zawodzie.

W 2021 roku obchodziliśmy 30-lecie działania jako Miejski Dom Kultury.

Murale

W ciągu ostatniej dekady MDK miało swój wkład w Szlak Katowickich Murali.
Pierwszą pracą w której powstanie byliśmy zaangażowani jest mural “Tajemniczy Ogród” w przejściu podziemnym przy Os. Gwiazdy, przedstawiający bogucickie sławy: Jerzego Kukuczkę i Magika na tle dzielnicowej architektury. Dociekliwi mogą odnaleźć na nim stare MDKowe logo.

Kolejny mural powstał w ramach projektu Niepodległa, znajduje się tuż obok Działu Bogucice, na murze parkingu. Pod wodzą Asi Strząbały, malarki i pracownicy MDK, stworzyli go mieszkańcy Katowic. Przedstawia ważne miejsca i osoby związane z Powstaniami Śląskimi ale też familoki i ajnfarty, a bogucickie dzieciaki na pamiątkę odbiły na nim swoje dłonie. Ciekawostką jest to, że zieleń pnąca się po murze stanowi część kompozycji, zmieniając ją w zależności od pory roku.

Najnowszy mural w którego powstaniu maczaliśmy palce to praca na Zawodziu, poświęcona Erwinowi Sówce, zmarłemu w 2021 roku śląskiemu malarzowi, przedstawicielowi Grupy Janowskiej.
Barwny mural, inspirowany magicznymi pracami Sówki, wita przybywających do miasta: znajduje się tuż obok centrum przesiadkowego. Obejrzeć można go na ul. 1 Maja 162, na ścianie bloku sąsiadującego z budynkiem, w którym malarz mieszkał przez lata.

Skip to content