W ramach programu „Lato w Teatrze”, Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie” w dniach 18.07-31.08.2022 roku będzie realizował projekt pn. „FreeDOM”, adresowany do dzieci każdej narodowości w wieku 9-13 lat.

Nasz pomysł zakłada zderzenie ze sobą różnych grup społecznych i podjęcie z nimi narracji na temat swojego pochodzenia,narodowości, wolności i poczucia tożsamości. Chcemy pomóc im nawiązać kontakt, przełamać bariery językowe, kulturowe i tożsamościowe.
Chcemy dzieciom oddać głos, dać im możliwość wypowiedzenia się i otwarcia na nową przyszłość.

Punktem wyjścia do działań teatralnych będzie poszukanie odpowiedzi na pytanie: „Czym dla mnie jest wolność?”. Twórcze rozmowy i wyrażanie emocji będą stanowić podstawę do zebrania z najmłodszymi materiału do pracy teatralnej. Inspiracji do stworzenia spektaklu będziemy szukać tworząc własną, wolną krainę – dom, w którym panuje wolność (freeDOM), określając jej granice, godło, hymn, władzę, święta, prawa – w której będziemy żyć przez 2 tygodnie (np. wykonując wymyślone przez dzieci rytuały i zwyczaje dnia codziennego).

Na bazie powyższych inspiracji, uczestnicy podzieleni na cztery grupy (muzyczna, taneczna, scenograficzna oraz dubbingowa) stworzą słuchowisko oraz spektakl teatralny stanowiący impresję na temat wolności z tradycyjnymi motywami polskimi oraz ukraińskimi.

„Lato w teatrze” to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Link do wydarzenia na FB: LATO W TEATRZE 2022