Dom Kultury + TY!

Nasi Drodzy,
Realizujemy program DK+ 2020 NCK Inicjatywy lokalne finansowany przez Narodowe Centrum Kultury . Wtedy jeszcze nie było pandemii 😉
A potem przyszła więc z większymi i mniejszymi problemami dotarliśmy do etapu diagnozy. Jako że to ciekawy i przydatny dokument zostawiamy go tutaj dla zapoznania.

Potem przyszedł czas na nabór wniosków dla mieszkańców.

Nabór, nabór i po naborze…

Spośród wielu projektów komisja wybrała pięć – zapraszamy do zapoznania się raportem z obrad 🙂

A jakie projekty zostaną zrealizowane? Dla każdego będzie coś miłego – dla dzieci i dla dorosłych, dla młodych, dla średnich i dla seniorów, dla tych którzy lubią się ruszać i dla tych, którzy wolą tworzyć (oraz dla tych, co lubią jedno i drugie 😀 ).


Ostatecznie zrealizowaliśmy 5 projektów mieszkańców. Oto one:

„Przedstawienie interaktywno-muzyczne o tematyce ekologicznej”
Fabuła spektaklu  skupia się na przygodach roztargnionej wiewiórki i pomocnego lisa, którzy razem przeżywają niezwykłe przygody w zimowym lesie. W październiku nastąpiły już pierwsze próby – twórcy spotykali się minimum raz w tygodniu aż do premiery spektaklu. Autor projektu Marcin Rączka osobiście opracowywał skomponowanie piosenek na gitarę i uczył się ich razem z aktorami-animatorami uczestniczącymi w projekcie. Podczas prób padało mnóstwo ciekawych pomysłów, które były do tej pory tylko teoretyczne, twórcy projektu oswajali się z postaciami Lisa i Wiewiórki, trenowali piosenki, i rozważali jak zintegrować się z publiką. Słowo klucz to „integracja” i to twórcy chcieli osiągnąć wychodząc do dzieci z pacynkami, pokazując instrumenty, na których graliśmy. Niestety, w związku z pandemią COVID i zaostrzeniu reżimu sanitarnego wszelkie działania na żywo w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” zostały odwołane lub przeniesione do Internetu. 
FILM MOŻECIE ZOBACZYĆ TUTAJ


„Rozpal w sobie pasję”
Pierwszy etap ww. projektu „Rozpal w sobie pasję” zakładał szkolenie i rozszerzanie kompetencji w tańcu z ogniem Grupy Artystycznej „OKB”. Warsztaty z trenerem dla grupy odbyły się cztery razy we wrześniu: 10,17,18 i 25. Ogólna frekwencja na warsztatach wyniosła 40 osób. 2 października w ogrodzie Działu „Zawodzie” zorganizowano piknik integracyjny z pokazem ogniowym pn. „Przywitanie jesieni”.
FILM Z POKAZU
Kolejnym etapem realizacji pomysłu „Rozpal w sobie pasję” było zorganizowanie warsztatów dla młodzieży z naszych dzielnic: Zawodzia i Bogucic. W dniach: 8 i 9 oraz 15 i 16 października odbyły się na Zawodziu spotkania otwarte dla ludzi spoza Grupy „OKB”. Do grupy zechciało w tym czasie dołączyć trzech nowych uczestników. Kolejne warsztaty zostały zaplanowane w Dziale „Bogucice”, do którego miała zawitać młodzież z Domu Dziecka. Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany  – wychowankowie Domu Dziecka trafili w tym czasie na kwarantannę. Mamy nadzieję, że zaplanowane szkolenia z tańca z ogniem odbędą się w przyszłości, ponieważ po realizacji programu Dom Kultury + Grupa Artystyczna „OKB” znalazła swoje miejsce w MDK „Bogucice-Zawodzie” i to tu będzie realizowała swoją ogniową pasję, gdy tylko MDK zostanie otwarty dla odbiorców.


„Wewnętrzna Bogini”
Pomysł pn. „Wewnętrzna Bogini” dedykowany był dla Kobiet powyżej 18 roku życia. Składał się z dwóch zasadniczych części: warsztatu i wernisażu. Część warsztatowa, odbyła się 17 października. Był to dla uczestniczek dzień z refleksją nad kobiecością, dzień z pięknem i relaksem. Plan przewidywał szereg wydarzeń w ciągu jednego dnia, pozwolił stworzyć i zintegrować grupę. Rozpoczął się powitaniem w kręgu kobiet, następnie miał miejsce wykład wraz z prezentacją multimedialną „Boginie w każdej kobiecie” na podstawie badań Jean Shinody Bolen. Po krótkiej przerwie na lunch odbył się wykład o kosmetykach naturalnych oraz samodzielne wykonanie dobranego dla siebie kosmetyku, czyli jak zrobić sobie domowe SPA. Zwieńczeniem warsztatu była wyjątkowa sesja fotograficzna w oświetleniu UV. podczas której uczestniczki były udekorowane symbolami odnoszącymi się do omówionych i zidentyfikowanych w sobie bogiń. Projekt został stosunkowo mało dotknięty przez zamknięcie instytucji kultury, tylko wernisaż musiał mieć formę on-line (od początku zakładano taką możliwość) i całościowo miał formę wydarzenia na profilu FB. Wernisaż miał miejsce 14 listopada i rozpoczął się transmisją koncertu Rity Ragi z domu. Tuż po koncercie na profilu zostały opublikowane zdjęcia wystawowe wszystkich uczestniczek warsztatów.Po zakończeniu pandemii organizatorki postanowiły organizować podobne wydarzenia w formie stałych zajęć, składając nawet do Urzędu Miasta wniosek o finansowanie swojego projektu w ramach Inicjatyw Lokalnych.


„Wytańcz to! Musical spełniający marzenia”
Uczestnicy warsztatów korzystali z nauki profesjonalnego choreografa oraz aktora. W czasie zajęć uczyli się przełamywać strach, tremę, bariery, obiekcje wobec własnych niedoskonałości i wyzwalać pozytywną energię przez dzięki działaniom twórczym. Warsztaty rozpoczęły się od 22 września i trwały intensywnie do 20 listopada. Każde zajęcia składały się z dwugodzinnej nauki choreografii oraz jednej godziny warsztatu aktorskiego. Za scenariusz i reżyserię odpowiadała Wiktoria Marcinkiewicz, za muzykę i choreografię Agata Denko. W warsztatach wzięły udział w sumie 4 osoby.

Plany premiery spektaklu przed publicznością pokrzyżowały obostrzenia sanitarne związane z pandemią, choroby i kwarantanna nałożona na uczestników, biorących udział w projekcie. Ponieważ spektakl nie mógł się odbyć w obecności widowni, został nagrany i zmontowany w postaci filmu, który możecie zobaczyć pod tym adresem


Zostań odkrywcą

Projekt zakładał przygotowanie i przeprowadzenie inscenizacji historycznej o powstaniach śląskich w kilku miejscach dzielnicy Bogucice oraz pikniku historycznego integrującego mieszkańców dzielnicy w dniu 17 października.  Ze względów niezależnych od organizatorów (zaostrzenie przepisów sanitarnych z powodu pandemii na dzień przed planowanym wydarzeniem)  impreza została odwołana i zrealizowana w oddzielnych działaniach, których podsumowaniem było stworzenie filmu dokumentującego prace nad projektem. Można go zobaczyć tutaj.

Podczas projektu przygotowano wystawę fotograficzną upamiętniającą historie powstania dwóch pomników powstańców na terenie Bogucic. Udostępniono również wystawę z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.