Projekt został podzielony na trzy zasadnicze części. W pierwszej zostały zorganizowane dwa wyjazdy edukacyjne dla zainteresowanych malowaniem muralu mieszkańców Katowic. 13 września uczestnicy pojechali do partnera projektu, czyli Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, zwiedzający zostali podzieleni na dwie mniejsze grupy. Muzeum jest podzielone tematycznie i ma wystawy dedykowane kolejnym powstaniom śląskim, plebiscytowi, a także związane z bronią. Dzięki filmowi wyświetlanemu na wstępie, wszyscy odwiedzający są wprowadzeni w bardzo skomplikowaną lokalną rzeczywistość tamtych czasów, a na następnie przechodzą kolejno przez wszystkie wydarzenia. Z Muzeum Powstań Śląskich, uczestnicy pojechali na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, który został kilka lat temu odnowiony i stanowi dużą atrakcję.
Drugi wyjazd miał miejsce 19 września i uczestnicy pojechali na Górę Świętej Anny, miejsce największej potyczki z okresu III Powstania Śląskiego. Tam odwiedziliśmy Muzeum Czynu Powstańczego, również podzielone na poszczególne wydarzenia okresu Powstań Śląskich. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne grupa była podzielona na dwie mniejsze, pozostała część zwiedzała w tym czasie okolice Pomnika Czynu Powstańczego górującego nad monumentalnym amfiteatrem wybudowanym przez Niemców w okresie międzywojennym. Oba wyjazdy odbyły się przy pięknej pogodzie, zgromadziły zakładaną ilość uczestników i stanowiły dla nich podstawę dla dalszych prac przy muralu.
Druga część to cykl warsztatów malarskich podczas których mural powstawał. Te warsztaty rozpoczęły się w drugiej połowie września i odbywały się w wybrane dni tygodnia (wtorki, środy, soboty) w zależności od tego w jakie dni mogli przychodzić uczestnicy. Malowanie trwało do połowy listopada. Jednocześnie w warsztatach brało maksymalnie kilka osób. Łącznie odbyło się 20 warsztatów, część uczestników pojawiała się jednorazowo, żeby symbolicznie wnieść coś do malowidła, część była obecna na większości warsztatów i brała udział w powstawaniu całego malowidła. Poza krótkimi okresami deszczowymi, pogoda sprzyjała malowaniu. W warsztatach brali udział przedstawiciele różnych pokoleń w tym uczestnicy sekcji artystycznych przy MDK „Bogucice-Zawodzie”, mieszkańcy, radni dzielnicy, członkowie Grupy Malarskiej Zawodzie.
Ostatnia część została najbardziej dotknięta ograniczeniami pandemicznymi, w związku z tym została całkowicie przeniesiona do sieci. W połowie listopada zarejestrowaliśmy koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Nie da się ukryć, że było to ogromne wyzwanie dla wszystkich uczestniczących w przedsięwzięciu. Udostępnienie koncertu nastąpiło 10 grudnia 2020.
Koncert wraz z odsłonięciem muralu dostępny TUTAJ