Projekt zrealizowaliśmy wspólnie z MDK „Ligota” i Muzeum Powstań Śląskich. W pierwszej kolejności w ramach zadania został ogłoszony i zrealizowany konkurs plastyczny. Konkurs miał formułę otwartą, jednak dużą rolę w jego promocji odegrały szkoły. Prace ocenialiśmy w siedzibie Koalicjanta – MDK „Ligota”. PROTOKÓŁ
Drugim elementem zadania był wyjazd edukacyjny do Ossowa czyli symbolicznego miejsca związanego z Bitwą Warszawską. Wyjazd odbył się 3 października i miał formę jednodniowej wycieczki. Wyjazd udał się zgodnie z planem, wszystkie punkty zostały zrealizowane. Uczestnicy zobaczyli Park Kulturowy Ossów, idealna pogoda pozwoliła na odwiedzenie wszystkich zaplanowanych punktów Bitwy Warszawskiej z przewodnikiem. Na miejscu wyświetlono film i uczestnicy mieli zapewnione spotkanie z rekonstruktorem, który prezentował broń, mundury, a także bardzo ciekawie nakreślił rys historyczny i kłopoty z jakimi musieli borykać się uczestnicy potyczki. Na zakończenie wszyscy zjedli wspólny obiad.
Trzecim elementem projektu były warsztaty pieśni powstańczych i patriotycznych, które odbyły się 5 i 6 października i bardzo pozytywnie zaskoczyły frekwencyjnie. Były prowadzone przez Pana Grzegorza Płonkę lidera i założyciela zespołu Ligocianie. Uczestnicy otrzymali śpiewniki i drobny poczęstunek. Prowadzącemu towarzyszył w warsztatach akordeonista przygrywający melodie do wybranych utworów. Liczba uczestników była znacznie wyższa niż zakładana, szczególnie w edycji na Zawodziu, gdzie dodatkowo dołączyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Katowicach.
Ostatnia częścią projektu było uroczyste podsumowanie projektu, połączone z wręczeniem nagród laureatom konkursu plastycznego i zwieńczone koncertem pt. „Dwa żywioły” – drugą częścią tryptyku lokalnego twórcy Wojciecha Ciuraja, przygotowującego materiał muzyczny związany ze wszystkimi powstaniami śląskimi. W czasie koncertu była dostępna wystawa prac plastycznych zgłoszonych do konkursu.